Priz Kolye, difüzörlerin boruya montajı esnasında kullanılır. Polipropilen’den imal edilir. Cıvatalı veya kızaklı olmak üzere iki çeşidi vardır. Priz kolyelerin tek taraflı olanları; Disk ve Plate Tipi difüzörler için, çift taraflı olanları ise tüp difüzörlerde kullanılmaktadır.

Geçme olan üründe ek bir malzeme gerekmeden sadece çekiç ile ürün kolayca boruya eklenir. Ağırlıklı olarak toprak üstü uygulamalarda tercih edilir.

Gövdesinde yapılan kuvvetlendirmeler  sayesinde mükemmel sızdırmazlık sağlamaktadır. Ağır arazi şartlarında çalışmayı kolaylaştırmak amacıyla civata deliklerinde civataların ters pozisyonda düşmesini engellemek için Civata Tutucu Tırnak Sistemi geliştirilmiştir. Montaj edilmiş priz kolyenin boru üzerinde sabit durması için iç yüzeyde sıkma dişleri yerleştirilmiştir.

Civata Tutucu Tırnak Sistemi ve Boru Sabitleyici Sıkma Dişleri üretim tekniği bakımından yalnızca tek çıkışlı priz kolyelerde mevcuttur.

Hava sızıntısını önlemek için conta (oring) kullanılmaktadır. Malzemesi EPDM’dir.

Priz kolyenin çıkış kısmı özellikle basınca dayanıklılığı arttırmak adına daha kalın ve güçlü bir yapısı vardır.
Gövde malzemesinde ve tasarımı sayesinde yüksek sıcaklık dalgalanmalarına karşı mükemmel direnç sağlar.

Priz Kolyenin Kullanımı;

Priz kolyelerde conta, yuvasına doğru şekilde oturtulmalı ve montaj sırasında yerinden çıkmamasına özen gösterilmelidir.

Priz kolye ile kullanılacak erkek adaptörlere teflon bant sızdırmazlığı sağlayacak kadar ve sıkma yönüyle aynı yönde sarılmalıdır.

Priz kolyelerin montajı yapıldıktan sonra yapılan boruyu delme işlemi priz kolyenin dişli kısmının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle küçük çaplı bir matkap ucu ile dişlere değmeyecek şekilde delme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Priz kolyelerde sızdırmazlığı sağlayacak kadar kamalar çakılmalı ve civatalar sıkılmalıdır.